Vicor Corporation V300B48T250BN3
V300B48T250BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B48T250BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V300B48T250BN3.pdf
Availability of V300B48T250BN3
QUANTITY
V300B48T250BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B48T250BN3
Internal Part NumberEIS-V300B48T250BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.21A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B48T250BN3
Related LinksV300B48, V300B48T250BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B48T250BN3 Details Description
Related parts for V300B48T250BN3
IC SYNC FIFO MEM 1024X18 68-PLCC datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 8A DPAK datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
CONN HDR 78POS 1.27MM SMD datasheet.pdf