Vicor Corporation V300B5C150B
V300B5C150B picture photo
Mfg. Part Number
V300B5C150B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V300B5C150B.pdf
Availability of V300B5C150B
QUANTITY
V300B5C150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B5C150B
Internal Part NumberEIS-V300B5C150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B5C150B
Related LinksV300B, V300B5C150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B5C150B Details Description
Related parts for V300B5C150B
FIXED IND 100UH 2.5A 106 MOHM TH datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V TO92-3 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
INPUT MODULE 8 DIGITAL datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 250MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONTROL TEMP ANALOG OUT 115/230V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 20 POS datasheet.pdf
D4SL-N4HFG-DN datasheet.pdf
1.7-3.6V 1MHZ IND TMP 8-SOIC-N datasheet.pdf
FUS 600VAC DC F A MIDGET 20A TAB datasheet.pdf