Vicor Corporation V300B5E200B
V300B5E200B picture photo
Mfg. Part Number
V300B5E200B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V300B5E200B.pdf
Availability of V300B5E200B
QUANTITY
V300B5E200B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B5E200B
Internal Part NumberEIS-V300B5E200B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B5E200B
Related LinksV300B, V300B5E200B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B5E200B Details Description
Related parts for V300B5E200B
CAP TANT 3.3UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER BLUE datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
AMPLIMITE CONN SVR,90,SZ 5,HUGHE datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 310VAC RADIAL datasheet.pdf