Vicor Corporation V300B5H200BG2
V300B5H200BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B5H200BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V300B5H200BG2.pdf
Availability of V300B5H200BG2
QUANTITY
V300B5H200BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B5H200BG2
Internal Part NumberEIS-V300B5H200BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B5H200BG2
Related LinksV300B5, V300B5H200BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B5H200BG2 Details Description
Related parts for V300B5H200BG2
IC TXRX RS485/422 5V ESD 14SOIC datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP NEG HV 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 600MA 800 MOHM datasheet.pdf
MIC TAB WITH LANCE L/P datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ZSFP+ STACKED 2X6 W/4 LIGHT PIPE datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
MILCONNECTOR ECE093 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.01% 0.3W 1506 datasheet.pdf