Vicor Corporation V300B5M150BF2
V300B5M150BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B5M150BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V300B5M150BF2.pdf
Availability of V300B5M150BF2
QUANTITY
V300B5M150BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B5M150BF2
Internal Part NumberEIS-V300B5M150BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B5M150BF2
Related LinksV300B5, V300B5M150BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B5M150BF2 Details Description
Related parts for V300B5M150BF2
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
EM 8MB SDRAM 4MB FLASH 25 PAK datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV X7R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 7A SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
SWITCH WIRELESS ROLLER LEVER datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf