Vicor Corporation V300B5T200B2
V300B5T200B2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B5T200B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V300B5T200B2.pdf
Availability of V300B5T200B2
QUANTITY
V300B5T200B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B5T200B2
Internal Part NumberEIS-V300B5T200B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B5T200B2
Related LinksV300B5, V300B5T200B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B5T200B2 Details Description
Related parts for V300B5T200B2
RES SMD 1.5K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.5K OHM 5% 1.5W 5025 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 12A PPAK SC70-6 datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 440VAC Y5U RDL datasheet.pdf
8312-11 COMBINATION ANVIL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4AWG GREEN 100' datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 3.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf