Vicor Corporation V300B5T200BN3
V300B5T200BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B5T200BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V300B5T200BN3.pdf
Availability of V300B5T200BN3
QUANTITY
V300B5T200BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B5T200BN3
Internal Part NumberEIS-V300B5T200BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B5T200BN3
Related LinksV300B5, V300B5T200BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B5T200BN3 Details Description
Related parts for V300B5T200BN3
IC VOLT DETECT 3.6V N-CH OD SMD datasheet.pdf
FERRITE CHIP 150OHM 25% 1206 SMT datasheet.pdf
RES 4K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 21VC SOT23-3 datasheet.pdf
FUSE GLASS 160MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN CLIP INTERIM SNGL ROW 18POS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 49MM datasheet.pdf
PRE-PRINTED VINYL .22 W X 1.3 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX RED TRANSP 2" datasheet.pdf