Vicor Corporation V300B8E200BG3
V300B8E200BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B8E200BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V300B8E200BG3.pdf
Availability of V300B8E200BG3
QUANTITY
V300B8E200BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B8E200BG3
Internal Part NumberEIS-V300B8E200BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B8E200BG3
Related LinksV300B8, V300B8E200BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B8E200BG3 Details Description
Related parts for V300B8E200BG3
TRIMMER 10K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 8-24V 1.05A datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 1.5V datasheet.pdf