Vicor Corporation V300B8H200BG
V300B8H200BG picture photo
Mfg. Part Number
V300B8H200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V300B8H200BG.pdf
Availability of V300B8H200BG
QUANTITY
V300B8H200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B8H200BG
Internal Part NumberEIS-V300B8H200BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B8H200BG
Related LinksV300B8, V300B8H200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B8H200BG Details Description
Related parts for V300B8H200BG
LED RED DIFFUSED AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO RS422/RS485 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf