Vicor Corporation V300C12C150BG
V300C12C150BG picture photo
Mfg. Part Number
V300C12C150BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V300C12C150BG.pdf
Availability of V300C12C150BG
QUANTITY
V300C12C150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C12C150BG
Internal Part NumberEIS-V300C12C150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency85.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C12C150BG
Related LinksV300C1, V300C12C150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C12C150BG Details Description
Related parts for V300C12C150BG
D2 5/4 1 = 100PCS datasheet.pdf
RES SMD 6.8KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
RES SMD 18.9KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC KEY 200W 3000RPM datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.6KV 1A DO214AC datasheet.pdf
CIR BRKR 30A 277VAC 80VDC datasheet.pdf
RES 130 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf