Vicor Corporation V300C12C150BG2
V300C12C150BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C12C150BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V300C12C150BG2.pdf
Availability of V300C12C150BG2
QUANTITY
V300C12C150BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C12C150BG2
Internal Part NumberEIS-V300C12C150BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency85.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C12C150BG2
Related LinksV300C12, V300C12C150BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C12C150BG2 Details Description
Related parts for V300C12C150BG2
IC RELAY 100VAC/DC 400MA 16-DIP datasheet.pdf
CONN HEADR 4POS .8MM DL R/A SMD datasheet.pdf
BOX OPEN BIN PLASTEK 12X4X4 datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.2A 24V datasheet.pdf
OSC XO 161.132812MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C OCTAL 14DFN datasheet.pdf
COUNTER LCD 5 CHAR 100-240V PNL datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 44VC SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
TAGS INK JET PRINTABLE BLANK 3X5 datasheet.pdf
FUSE LK CPS EK 100A RB 30" 38KV datasheet.pdf