Vicor Corporation V300C12H150BG
V300C12H150BG picture photo
Mfg. Part Number
V300C12H150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V300C12H150BG.pdf
Availability of V300C12H150BG
QUANTITY
V300C12H150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C12H150BG
Internal Part NumberEIS-V300C12H150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C12H150BG
Related LinksV300C1, V300C12H150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C12H150BG Details Description
Related parts for V300C12H150BG
IC DRIVER MOSFET QUAD HS 20-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY .100 8POS STR datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA JACK TO TNC PLUG datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V 3A DPAK datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW DO35 datasheet.pdf