Vicor Corporation V300C12H75BG
V300C12H75BG picture photo
Mfg. Part Number
V300C12H75BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
V300C12H75BG.pdf
Availability of V300C12H75BG
QUANTITY
V300C12H75BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C12H75BG
Internal Part NumberEIS-V300C12H75BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C12H75BG
Related LinksV300C1, V300C12H75BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C12H75BG Details Description
Related parts for V300C12H75BG
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC CTRLR DDR DRAM, SDRAM 28QSOP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT W/AMP 24-DIP datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONN PLUG 14 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CBL 25POS 0.5MM JMPR TYPE A 7" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 700MA 80 MOHM datasheet.pdf