Vicor Corporation V300C12H75BS2
V300C12H75BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C12H75BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
V300C12H75BS2.pdf
Availability of V300C12H75BS2
QUANTITY
V300C12H75BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C12H75BS2
Internal Part NumberEIS-V300C12H75BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C12H75BS2
Related LinksV300C1, V300C12H75BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C12H75BS2 Details Description
Related parts for V300C12H75BS2
IC FPGA 128 I/O 160PQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 30A D2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 190NH 44A 0.35 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SHIELDED DC MICRO-MIZER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf