Vicor Corporation V300C12M150BL2
V300C12M150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C12M150BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V300C12M150BL2.pdf
Availability of V300C12M150BL2
QUANTITY
V300C12M150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C12M150BL2
Internal Part NumberEIS-V300C12M150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C12M150BL2
Related LinksV300C12, V300C12M150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C12M150BL2 Details Description
Related parts for V300C12M150BL2
JUMPER-H1507TR/A3049N/H1505TR12" datasheet.pdf
CAP CER 2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIE BLOCK ASSY MICRO AC 3POS RED datasheet.pdf
SCR INV STUD 80A 600V TO-94 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 6SMD datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS M R/A datasheet.pdf