Vicor Corporation V300C15H75BS
V300C15H75BS picture photo
Mfg. Part Number
V300C15H75BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
V300C15H75BS.pdf
Availability of V300C15H75BS
QUANTITY
V300C15H75BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C15H75BS
Internal Part NumberEIS-V300C15H75BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.2%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C15H75BS
Related LinksV300C1, V300C15H75BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C15H75BS Details Description
Related parts for V300C15H75BS
FIXED IND 15UH 1.5A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 61A I-PAK datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR IXDD404 DVR datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
Crystal 29.4912MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf