Vicor Corporation V300C15M75BG
V300C15M75BG picture photo
Mfg. Part Number
V300C15M75BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
V300C15M75BG.pdf
Availability of V300C15M75BG
QUANTITY
V300C15M75BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C15M75BG
Internal Part NumberEIS-V300C15M75BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85.2%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C15M75BG
Related LinksV300C1, V300C15M75BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C15M75BG Details Description
Related parts for V300C15M75BG
CONN HEADER 56POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
VER REC POWER BLADE datasheet.pdf
IC SWITCH OCTAL SPST 28PLCC datasheet.pdf
FILTER PERFORM W/CHOKE IEC 12A datasheet.pdf
CONN SEC II 3 POS 100C/L datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ 1M DELAY OFF datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
BOX S STEEL 12.05"L X 12.05"W datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf