Vicor Corporation V300C24C75BG
V300C24C75BG picture photo
Mfg. Part Number
V300C24C75BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W
Datasheet Download
V300C24C75BG.pdf
Availability of V300C24C75BG
QUANTITY
V300C24C75BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C24C75BG
Internal Part NumberEIS-V300C24C75BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C24C75BG
Related LinksV300C2, V300C24C75BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C24C75BG Details Description
Related parts for V300C24C75BG
IC 16BIT BUS TXRX 48TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 26POS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HDR 88POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 2NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf