Vicor Corporation V300C24E150BG2
V300C24E150BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C24E150BG2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V300C24E150BG2.pdf
Availability of V300C24E150BG2
QUANTITY
V300C24E150BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C24E150BG2
Internal Part NumberEIS-V300C24E150BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C24E150BG2
Related LinksV300C24, V300C24E150BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C24E150BG2 Details Description
Related parts for V300C24E150BG2
CONN EDGECARD EXTEND 212POS .050 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 15PF 50V 0805 datasheet.pdf
POWER SHELF 4BAY FOR CAR2024 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 18pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CABLE 5POS STR FMALE-R/A MALE 1M datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECTIONAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf