Vicor Corporation V300C24E75BG3
V300C24E75BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C24E75BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W
Datasheet Download
V300C24E75BG3.pdf
Availability of V300C24E75BG3
QUANTITY
V300C24E75BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C24E75BG3
Internal Part NumberEIS-V300C24E75BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C24E75BG3
Related LinksV300C2, V300C24E75BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C24E75BG3 Details Description
Related parts for V300C24E75BG3
JUMPER-H1503TR/A3049S/H1501TR 8" datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 1.3A 400 MOHM TH datasheet.pdf
OSC XO 32.768MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 24VIN 15VOUT DIP24 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 2.21KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 0.100 T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf