Vicor Corporation V300C24H75BN2
V300C24H75BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C24H75BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W
Datasheet Download
V300C24H75BN2.pdf
Availability of V300C24H75BN2
QUANTITY
V300C24H75BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C24H75BN2
Internal Part NumberEIS-V300C24H75BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C24H75BN2
Related LinksV300C2, V300C24H75BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C24H75BN2 Details Description
Related parts for V300C24H75BN2
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 28DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 9.1M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 23NH 310MA 300 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 16POS datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR XC9246B65 datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 178K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 16A datasheet.pdf