Vicor Corporation V300C24M150BN
V300C24M150BN picture photo
Mfg. Part Number
V300C24M150BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V300C24M150BN.pdf
Availability of V300C24M150BN
QUANTITY
V300C24M150BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C24M150BN
Internal Part NumberEIS-V300C24M150BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C24M150BN
Related LinksV300C2, V300C24M150BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C24M150BN Details Description
Related parts for V300C24M150BN
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8SMD GW datasheet.pdf
IC REG BCK 1.2V/1.8V 0.6A 20USMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR MXP7205VW datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
PRESSURE GAUGE 5 000 PSIG datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.15UF RADIAL datasheet.pdf