Texas Instruments MSP430F5217IZQE
MSP430F5217IZQE picture photo
Mfg. Part Number
MSP430F5217IZQE
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80BGA
Datasheet Download
MSP430F5217IZQE.pdf
Availability of MSP430F5217IZQE
QUANTITY
MSP430F5217IZQE Order Process
Ship out your order
Specifications of MSP430F5217IZQE
Internal Part NumberEIS-MSP430F5217IZQE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMicrocontrollers: SYS/BIOS: Introduction to SYS/BIOS Threading
Intro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Communication Solutions for Industrial Automation
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Manufacturer Product PageMSP430F5217IZQE Specifications
Standard Package360
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesMSP430F5xx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorCPUXV2
Core Size16-Bit
Speed25MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SCI, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O31
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-VFBGA
Supplier Device Package80-BGA MICROSTAR JUNIOR (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSP430F5217IZQE
Related LinksMSP430F, MSP430F5217IZQE Datasheet, Texas Instruments Distributor
MSP430F5217IZQE Details Description
Related parts for MSP430F5217IZQE
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEADER 27POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 1A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
14 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5.8MM ROUND T/H datasheet.pdf
Connector Header 62 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB datasheet.pdf
DASAHT datasheet.pdf
26500 2C 2#16 S BY RECP LC datasheet.pdf
Rail-to-Rail, Fast, Low Power 2.5 V to 5.5 V, Single-Supply TTL/CMOS Comparator IC datasheet.pdf