Vicor Corporation V300C24M150BS
V300C24M150BS picture photo
Mfg. Part Number
V300C24M150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V300C24M150BS.pdf
Availability of V300C24M150BS
QUANTITY
V300C24M150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C24M150BS
Internal Part NumberEIS-V300C24M150BS
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C24M150BS
Related LinksV300C2, V300C24M150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C24M150BS Details Description
Related parts for V300C24M150BS
CABLE LVC/SE &DSUB 68HP 1.125M datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 22POS TIN PCB datasheet.pdf
RES SMD 13.7 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
MODULE PIP 14VIN 10A ADJ 11SMD datasheet.pdf
FILTER EMI 5000 PF PI TYPE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 5VOUT 1W datasheet.pdf
TONE PROBE datasheet.pdf
CASE ALUMINUM EMPTY NO TOOLS datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf