Vicor Corporation V300C24M75BN
V300C24M75BN picture photo
Mfg. Part Number
V300C24M75BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W
Datasheet Download
V300C24M75BN.pdf
Availability of V300C24M75BN
QUANTITY
V300C24M75BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C24M75BN
Internal Part NumberEIS-V300C24M75BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C24M75BN
Related LinksV300C2, V300C24M75BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C24M75BN Details Description
Related parts for V300C24M75BN
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 2CH OPEN DRN 8DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
MCU 32BIT 128KB 64QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
LED HARDWARE SOCKET datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT FC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT SKT datasheet.pdf