Vicor Corporation V300C28C150BG
V300C28C150BG picture photo
Mfg. Part Number
V300C28C150BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V300C28C150BG.pdf
Availability of V300C28C150BG
QUANTITY
V300C28C150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C28C150BG
Internal Part NumberEIS-V300C28C150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C28C150BG
Related LinksV300C2, V300C28C150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C28C150BG Details Description
Related parts for V300C28C150BG
CAP FILM 0.1UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
TOOL CHIP LIFTER SZ 1.0 5.71" datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REGISTERED DVR 14BIT 56BGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TAPE FILAMENT 36MM X 55M datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
PLUG-INTOP ROTARY SPDT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf