Vicor Corporation V300C28C75B
V300C28C75B picture photo
Mfg. Part Number
V300C28C75B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V300C28C75B.pdf
Availability of V300C28C75B
QUANTITY
V300C28C75B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C28C75B
Internal Part NumberEIS-V300C28C75B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C28C75B
Related LinksV300C, V300C28C75B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C28C75B Details Description
Related parts for V300C28C75B
IC OPAMP DIFF 60KHZ 8MSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 300MW SOD323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 14DFN datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 5A DO215AB datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf