Vicor Corporation V300C28H75BN2
V300C28H75BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C28H75BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V300C28H75BN2.pdf
Availability of V300C28H75BN2
QUANTITY
V300C28H75BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C28H75BN2
Internal Part NumberEIS-V300C28H75BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C28H75BN2
Related LinksV300C2, V300C28H75BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C28H75BN2 Details Description
Related parts for V300C28H75BN2
CONN HEADER VERT 50POS .100 15AU datasheet.pdf
GDT 420V 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
IC RGSTR BUFF 20BIT LV 56TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 20POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD RED 165LM datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 1.25W DO204AL datasheet.pdf