Vicor Corporation V300C28M150B3
V300C28M150B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C28M150B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V300C28M150B3.pdf
Availability of V300C28M150B3
QUANTITY
V300C28M150B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C28M150B3
Internal Part NumberEIS-V300C28M150B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C28M150B3
Related LinksV300C2, V300C28M150B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C28M150B3 Details Description
Related parts for V300C28M150B3
JUMPER-H1503TR/A2015A/H1501TR 5" datasheet.pdf
CAP 200MF -20% +80% 2.5V SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 20W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 375MW SOD123F datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
FET RF NCH 65V 2700MHZ PLD1.5W datasheet.pdf
2.4/5G DUAL BAND ANTENNA 150MM datasheet.pdf