Vicor Corporation V300C28T150BF
V300C28T150BF picture photo
Mfg. Part Number
V300C28T150BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V300C28T150BF.pdf
Availability of V300C28T150BF
QUANTITY
V300C28T150BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C28T150BF
Internal Part NumberEIS-V300C28T150BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C28T150BF
Related LinksV300C2, V300C28T150BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C28T150BF Details Description
Related parts for V300C28T150BF
CAP TRIMMER 9-90PF 50V TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 1.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
CONN FFC HEADER 2POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC REG BUCK 1V 1.5A SYNC 10WFDFN datasheet.pdf
RES 390 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
CABLE 8POS M12 SOCKET-WIRE 10M datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HAN BASE W/ADAPT ASSY PG16 datasheet.pdf
XG4 20AWG 7/28 3PR BRAID 300V datasheet.pdf