United Chemi-Con EKXJ451ELL680MU45S
EKXJ451ELL680MU45S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ451ELL680MU45S
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ451ELL680MU45S.pdf
Availability of EKXJ451ELL680MU45S
QUANTITY
EKXJ451ELL680MU45S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ451ELL680MU45S
Internal Part NumberEIS-EKXJ451ELL680MU45S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current680mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max)1.831" (46.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ451ELL680MU45S
Related LinksEKXJ451EL, EKXJ451ELL680MU45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ451ELL680MU45S Details Description
Related parts for EKXJ451ELL680MU45S
RES SMD 0.005 OHM 5% 1W J LEAD datasheet.pdf
MOD PWR IN/OUT QC 2.0MM PNL MNT datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.3A 140 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSHK 25.4MM ID 50MM PRESCORE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.7A 175 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 870MA 205 MOHM datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
RES 374 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf