Vishay/Dale CRCW0603274RFKTB
CRCW0603274RFKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603274RFKTB
Brief Description
RES SMD 274 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603274RFKTB.pdf
Availability of CRCW0603274RFKTB
QUANTITY
CRCW0603274RFKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603274RFKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW0603274RFKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603274RFKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW0603274RFKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603274RFKTB Details Description
Related parts for CRCW0603274RFKTB
IC AMP AUDIO PWR 40W AB TO220-11 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 900MW datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 5A 6V datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BIAS GAASFET REG 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 15POS GOLD SMD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS 3KW 200V datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 3% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 2.0 4 Position Panel Mount, Bulkhead datasheet.pdf