Vicor Corporation V300C28T150BF3
V300C28T150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C28T150BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V300C28T150BF3.pdf
Availability of V300C28T150BF3
QUANTITY
V300C28T150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C28T150BF3
Internal Part NumberEIS-V300C28T150BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C28T150BF3
Related LinksV300C28, V300C28T150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C28T150BF3 Details Description
Related parts for V300C28T150BF3
ROUND SPACER #2 NYLON 7/8" datasheet.pdf
SIDACTOR BI 90V 250A 2QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 3W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 87000UF 50V SCREW datasheet.pdf
THYRISTOR 180V 50A SMB datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
OSC MEMS 75.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6CLCC datasheet.pdf
MODULE MALE 1POS SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf