Vicor Corporation V300C28T150BN
V300C28T150BN picture photo
Mfg. Part Number
V300C28T150BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V300C28T150BN.pdf
Availability of V300C28T150BN
QUANTITY
V300C28T150BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C28T150BN
Internal Part NumberEIS-V300C28T150BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C28T150BN
Related LinksV300C2, V300C28T150BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C28T150BN Details Description
Related parts for V300C28T150BN
GENDER CHANGER DSUB 15POS M-M datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 6.8K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
SENS PROX M12 4MM PNP-NC SHIELD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES 12 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.2A TSOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 12V datasheet.pdf