Vicor Corporation V300C28T75BN2
V300C28T75BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C28T75BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V300C28T75BN2.pdf
Availability of V300C28T75BN2
QUANTITY
V300C28T75BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C28T75BN2
Internal Part NumberEIS-V300C28T75BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C28T75BN2
Related LinksV300C2, V300C28T75BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C28T75BN2 Details Description
Related parts for V300C28T75BN2
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
IC ADC DIFF DRIVER 16-LFCSP datasheet.pdf
CONN SIM CARD PUSH-PUSH R/A SMD datasheet.pdf
IC BUFFER 20BIT 3.3V 56-TSSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 75V 200MA SOT723 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYLON 5/8" datasheet.pdf
RES 2.43M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY 48" NMALE-RP BNC MALE datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 333MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf