Qualtek Electronics Corp. FAD1-12038DBJW12
FAD1-12038DBJW12 picture photo
Mfg. Part Number
FAD1-12038DBJW12
Brief Description
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FAD1-12038DBJW12.pdf
Availability of FAD1-12038DBJW12
QUANTITY
FAD1-12038DBJW12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FAD1-12038DBJW12
Internal Part NumberEIS-FAD1-12038DBJW12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesFAD1-12038
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 38.5mm W
Air Flow120.1 CFM (3.40m³/min)
Static Pressure0.335 in H2O (83.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise48 dB(A)
Power (Watts)9.12W
RPM3200 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.380A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAD1-12038DBJW12
Related LinksFAD1-120, FAD1-12038DBJW12 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FAD1-12038DBJW12 Details Description
Related parts for FAD1-12038DBJW12
IC FPGA 145 I/O 176HTQFP datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 920MA 240 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
IC PRIORITY ENCODER 8-3L 16SO datasheet.pdf
PCI EXPRESS 36P(3.1)(G/F)BLACK datasheet.pdf
RES 787K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 30.5A 1.81 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 44POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf