Vicor Corporation V300C2E50BF
V300C2E50BF picture photo
Mfg. Part Number
V300C2E50BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W
Datasheet Download
V300C2E50BF.pdf
Availability of V300C2E50BF
QUANTITY
V300C2E50BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C2E50BF
Internal Part NumberEIS-V300C2E50BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency73.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C2E50BF
Related LinksV300C, V300C2E50BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C2E50BF Details Description
Related parts for V300C2E50BF
ENCODER 16MM VERT W/SPST SWITCH datasheet.pdf
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FUSE GLASS 8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS PNL MNT SKT CRMP datasheet.pdf
HEAT SHRINK CLEAR .05" datasheet.pdf
PMR40 PRE CUT METAL COVER 31.75 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf