Vicor Corporation V300C2E50BS2
V300C2E50BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C2E50BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W
Datasheet Download
V300C2E50BS2.pdf
Availability of V300C2E50BS2
QUANTITY
V300C2E50BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C2E50BS2
Internal Part NumberEIS-V300C2E50BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency73.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C2E50BS2
Related LinksV300C2, V300C2E50BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C2E50BS2 Details Description
Related parts for V300C2E50BS2
CONN HEADER 4POS VERT .200 TIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 40A TO-247 datasheet.pdf
RES 3.6M OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN HEADER 41POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 150MW 0603 datasheet.pdf
FILTER LINE CABLES datasheet.pdf
CNT ADPTR datasheet.pdf
CTV 11C 11#16 PIN PLUG datasheet.pdf
108 dB, 192 kHz, Multi-Bit Audio A/D Converter IC datasheet.pdf