Vicor Corporation V300C2H50BS2
V300C2H50BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C2H50BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W
Datasheet Download
V300C2H50BS2.pdf
Availability of V300C2H50BS2
QUANTITY
V300C2H50BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C2H50BS2
Internal Part NumberEIS-V300C2H50BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency73.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C2H50BS2
Related LinksV300C2, V300C2H50BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C2H50BS2 Details Description
Related parts for V300C2H50BS2
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYLN 3/16" datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 780HBGA datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 6.73K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
0805 10K K62 B-3650 datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 2.7A 35 MOHM TH datasheet.pdf