Vicor Corporation V300C36C75BF
V300C36C75BF picture photo
Mfg. Part Number
V300C36C75BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W
Datasheet Download
V300C36C75BF.pdf
Availability of V300C36C75BF
QUANTITY
V300C36C75BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C36C75BF
Internal Part NumberEIS-V300C36C75BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency85.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C36C75BF
Related LinksV300C3, V300C36C75BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C36C75BF Details Description
Related parts for V300C36C75BF
RES SMD 215 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 64POS VERT PRESS-FIT datasheet.pdf
IC DAC DUAL 16BIT 1LSB 32-TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 1.26K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf