Vicor Corporation V300C36H150BL3
V300C36H150BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C36H150BL3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V300C36H150BL3.pdf
Availability of V300C36H150BL3
QUANTITY
V300C36H150BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C36H150BL3
Internal Part NumberEIS-V300C36H150BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C36H150BL3
Related LinksV300C36, V300C36H150BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C36H150BL3 Details Description
Related parts for V300C36H150BL3
RELAY SSR 50A 240VAC AC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 500 OHM 5% 100W datasheet.pdf
RES 39.0 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
LPP 7.50/90/11 OG datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 25POS 0.50MM R/A datasheet.pdf