Vicor Corporation V300C36M75BG
V300C36M75BG picture photo
Mfg. Part Number
V300C36M75BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W
Datasheet Download
V300C36M75BG.pdf
Availability of V300C36M75BG
QUANTITY
V300C36M75BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C36M75BG
Internal Part NumberEIS-V300C36M75BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C36M75BG
Related LinksV300C3, V300C36M75BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C36M75BG Details Description
Related parts for V300C36M75BG
SENSOR 15PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 09VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 2VOUT 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
60/40 370 5C 1.22MM 0.5KG AM datasheet.pdf