Vicor Corporation V300C36T150B3
V300C36T150B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C36T150B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V300C36T150B3.pdf
Availability of V300C36T150B3
QUANTITY
V300C36T150B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C36T150B3
Internal Part NumberEIS-V300C36T150B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C36T150B3
Related LinksV300C3, V300C36T150B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C36T150B3 Details Description
Related parts for V300C36T150B3
FIXED IND 820NH 415MA 850 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 5W 4850 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
BRIDGE RECT 15A 400V GSIB-5S datasheet.pdf