Vicor Corporation V300C3V3E50BN3
V300C3V3E50BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C3V3E50BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V300C3V3E50BN3.pdf
Availability of V300C3V3E50BN3
QUANTITY
V300C3V3E50BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C3V3E50BN3
Internal Part NumberEIS-V300C3V3E50BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency77.7%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C3V3E50BN3
Related LinksV300C3V, V300C3V3E50BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C3V3E50BN3 Details Description
Related parts for V300C3V3E50BN3
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
BOARD LED IMS SEOUL SEMI P7 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR PP ACT LO SOT-143 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
OSC MEMS 66.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1.3W DO41 datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
SCRAP CUTTER STRIKER datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf