Vicor Corporation V300C3V3H50BF2
V300C3V3H50BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C3V3H50BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V300C3V3H50BF2.pdf
Availability of V300C3V3H50BF2
QUANTITY
V300C3V3H50BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C3V3H50BF2
Internal Part NumberEIS-V300C3V3H50BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77.7%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C3V3H50BF2
Related LinksV300C3V, V300C3V3H50BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C3V3H50BF2 Details Description
Related parts for V300C3V3H50BF2
TERM BLOCK HDR 15POS 3.81MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 300MW SMT3 datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 6.49 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OPEN COMMUNICATION GATEWAY datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN SOCKET 8POS PANEL MOUNT R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf