Vicor Corporation V300C3V3H75BN
V300C3V3H75BN picture photo
Mfg. Part Number
V300C3V3H75BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V300C3V3H75BN.pdf
Availability of V300C3V3H75BN
QUANTITY
V300C3V3H75BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C3V3H75BN
Internal Part NumberEIS-V300C3V3H75BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.8%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C3V3H75BN
Related LinksV300C3, V300C3V3H75BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C3V3H75BN Details Description
Related parts for V300C3V3H75BN
CAP CER 18PF 3KV SL/GP SMD datasheet.pdf