Vicor Corporation V300C3V3T75BN3
V300C3V3T75BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C3V3T75BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V300C3V3T75BN3.pdf
Availability of V300C3V3T75BN3
QUANTITY
V300C3V3T75BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C3V3T75BN3
Internal Part NumberEIS-V300C3V3T75BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.8%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C3V3T75BN3
Related LinksV300C3V, V300C3V3T75BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C3V3T75BN3 Details Description
Related parts for V300C3V3T75BN3
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 20DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT CONTACT 22-26 AWG GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
ADAPTER MODULE 896LGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 450MA 555 MOHM datasheet.pdf