Vicor Corporation V300C48E150BF2
V300C48E150BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C48E150BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V300C48E150BF2.pdf
Availability of V300C48E150BF2
QUANTITY
V300C48E150BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C48E150BF2
Internal Part NumberEIS-V300C48E150BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C48E150BF2
Related LinksV300C48, V300C48E150BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C48E150BF2 Details Description
Related parts for V300C48E150BF2
CONN RECEPT 10POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
HDC RAILMATE COS datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 0.43 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 0 DEG GRAY/WHITE datasheet.pdf
THERMISTOR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN datasheet.pdf