Vicor Corporation V300C48T150BN
V300C48T150BN picture photo
Mfg. Part Number
V300C48T150BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V300C48T150BN.pdf
Availability of V300C48T150BN
QUANTITY
V300C48T150BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C48T150BN
Internal Part NumberEIS-V300C48T150BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C48T150BN
Related LinksV300C4, V300C48T150BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C48T150BN Details Description
Related parts for V300C48T150BN
CONN EDGECARD 184POS .050 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 667MHZ 740TBGA datasheet.pdf
IC FUEL/GAS GAUGE LI-ION 1A 6DFN datasheet.pdf
RES SMD 6.49 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 8HTSOP datasheet.pdf