Hirose Electric Co Ltd HR10-10R-12SA
HR10-10R-12SA picture photo
Mfg. Part Number
HR10-10R-12SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 12POS FEMALE DIP PCB
Datasheet Download
HR10-10R-12SA.pdf
Availability of HR10-10R-12SA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR10-10R-12SA Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10-10R-12SA
Internal Part NumberEIS-HR10-10R-12SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR10
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating2A
Voltage - Rated100VAC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10-10R-12SA
Related LinksHR10-1, HR10-10R-12SA Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10-10R-12SA Details Description
Related parts for HR10-10R-12SA
CONN RCPT 16POS .100 SGL R/A PCB datasheet.pdf
RELAY DC CUR SENS 85-265VAC/DC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 16A TO220AC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.3A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 8SIP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.56A 31 MOHM SMD datasheet.pdf
AC POWER SUPPLY 18VDC EXTENDED T datasheet.pdf